Popularne koszulki filmowe SuperMan!

Gramatura koszulek – co to jest i jak wpływa na jakość?

Koszulki różnego kroju są bardzo popularną bazą do wszelkich strojów. Każdy z nas z pewnością ma swój ulubiony rodzaj koszulek – bez ramiączek ale luźne, mocno wykrojone i bardzo obcisłe, luźne, przewiewne, z rękawami do łokcia, lub obcisłe, z okrągłym dekoltem i krótkim, miniaturowym rękawem odsłaniającym biceps. Są też oczywiście koszulki z nadrukiem, które w ciekawy sposób wyrażają nasze zainteresowania i nasz stosunek do świata. Można je charakteryzować na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest gramatura koszulek.

Czym jest gramatura koszulki?

Najprościej mówiąc gramatura jest to ciężar koszulki wyrażany w gramach na metr kwadratowy. Na ów ciężar wpływać może wiele czynników. Pierwszy, to oczywiście jakość materiałów wykorzystanych do produkcji koszulki – może to być czysta bawełna, bawełna organiczna, bawełna z domieszkami, czy nawet syntetyki. Drugim czynnikiem będzie jakość i gęstość rozmieszczenia szwów na koszulce – im więcej ich, tym cięższa koszulka. Kolejnym czynnikiem będzie gęstość splotu użytego w danej tkaninie.

Optymalna gramatura koszulki

Coś takiego jak optymalna gramatura koszulki w zasadzie nie istnieje. Wszystko zależy od tego, na jakich jej parametrach nam najbardziej zależy. Jeśli chcemy, aby koszulka bawełniana była przewiewna i luźna, wybierzemy tę o mniejszej gramaturze. Jeśli zależy nam, aby stanowiła dobrą izolację przed zimnem, bo używamy jej głównie jako bazę pod swetry zimą – wtedy wybierzemy tę o grubszym splocie. Nieco inne gramatury wykorzystuje się też przy tworzeniu haftów czy nadruków. Jest bardzo ważne, aby wybrać odpowiedni rodzaj koszulki, który poddamy dalszej obróbce, bo od tego będzie zależała trwałość wyrobu końcowego.

Kupując koszulki bawełniane, powinniśmy zwracać uwagę na ich gramaturę, ale najlepiej sugerować się własnymi potrzebami. Idealnie jest, gdy przed zakupem mamy możliwość zwyczajnego dotknięcia materiału, by wyczuć, czy jest on dla nas odpowiedni, i czy spełni się w swoim przeznaczeniu.